Бібліотеки



Ратнівська централізована бібліотечна система





   Бібліотечні установи району з 1977 року об’єднані в централізовану бібліотечну систему (ЦБС) на основі наказу обласного управління культури від 8.02.1977 року № 17 «Про переведення державних масових бібліотек області на централізовану систему обслуговування населення книгою» та наказу районного відділу культури від 10.02.1977 року № 15 «Про централізацію сітки державних масових бібліотек району». Центральною (головною) бібліотекою є районна бібліотека для дорослих, а районна бібліотека для дітей, сільські та селищні бібліотеки стали її структурними підрозділами, які в результаті централізації отримали статус філій.

     Централізація зробила докорінну перебудову в бібліотечній галузі: покращився кількісний та якісний склад книжкових фондів бібліотек. Змінилась структура центральної районної бібліотеки (ЦРБ), відкрились нові відділи: відділ комплектування, обробки і каталогізації, відділ організації і використання книжкового фонду, відділ обслуговування, відділ організаційно-методичної та інформаційно-бібліографічної роботи. ЦРБ здійснює централізоване комплектування, обробку та облік літератури, каталогізацію книг, інформаційне та довідково-бібліографічне обслуговування користувачів через єдиний фонд та МБА. 

     З 1 лютого 1979 року розпочинається робота по переведенню книжкових фондів і каталогів на ББК. Крім стаціонарних бібліотек була створена мережа внутрішньо-системних форм обслуговування: пункти видачі, пересувки, які організовувались на підприємствах селища, району. ЦРБ отримала бібліобус, при допомозі якого значно зменшився шлях книги до читача. 

     В 1985 році центральна районна бібліотека та районна бібліотека для дітей переселилися в гарне приміщення по вулиці Центральній, 31 площею 1680 кв. м., в якому знаходяться по даний час. Нове сучасне приміщення, збудоване на березі річки Прип’ять, відчинило двері для користувачів з книжковим фондом понад 38 тисяч примірників. Централізація бюджетних асигнувань сприяла більш раціональному їх використанню, дозволила здійснювати заходи з покращення технічного оснащення бібліотек району. Зміцнювалась матеріально-технічна база закладів ЦБС. 

    В середині 90-х років відбулось часткове скорочення мережі (з 1996 по 1998 роки було закрито 15 бібліотек). Пройшла ліквідація та реорганізація відділів ЦРБ та РДБ. З 1999 року центральна районна бібліотека розпочала надання платних послуг населенню. Основним завданням ЦБС залишається зміцнення матеріально-технічної бази, поповнення бібліотек друкованими та періодичними виданнями. Активно впроваджуються різноманітні платні послуги в сільських бібліотеках-філіях. 

    З часу здобуття нашою державою незалежності масова робота системи зазнала суттєвих змін. Пріоритетними напрямками стали популяризація літератури про національне відродження України, виховання національної свідомості через ознайомлення користувачів з традиціями та звичаями українського народу. В бібліотеках системи обладнані куточки по народознавству, де зібрані старовинні речі домашнього вжитку, вироби народних умільців, матеріали з історії селища, села. Мережа бібліотек збільшується до 35. 

    На сьогоднішній день адресу центральної районної бібліотеки знає кожен житель району. Невеликий колектив, всього 8 осіб, очолюваний фахівцем бібліотечної справи Вірою Сидорук з року в рік підіймається до вершин професіоналізму. Вони обслуговують понад 2 тис. користувачів. Книжковий фонд бібліотеки становить понад 28 тис. документів. Сумлінні, творчі та завзяті в роботі методист Наталія Кізякова та бібліотекар комплектування і обробки літератури Людмила Оксенчук, завідуюча відділом обслуговування Світлана Панасюк та бібліотекарі Катерина Дерев’яненко, Наталія Власюк, художник-оформлювач Анатолій Самарчук. Хочеться відзначити працівників ЦБС, стаж роботи яких понад 30 років: Мельник Тетяна Антонівна (Датинь), Харківець Ніна Яківна (Здомишель),Самарчук Галина Іванівна (Комарове), Літвін Тетяна Павлівна (Млинове), Ойович Ганна Миколаївна (Тур), Середюк Лідія Павлівна (Щедрогір). У багатьох з них – лише один запис у трудовій книжці. Ряди бібліотечних працівників району поповнює талановита молодь.

    На даний час населення району обслуговує 32 публічних бібліотеки, серед яких центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей, бібліотека-філія для дорослих та бібліотека-філія для дітей смт Заболоття і 28 сільських бібліотек-філій. Бібліотеками централізованої бібліотечної системи залучено до читання 22,3 тис. користувачів. Бібліотечний фонд ЦБС становить 279,11 тис. примірників книг. 

     Діяльність бібліотек спрямована на впровадження в практику найбільш ефективних форм, методів бібліотечно-бібліографічного обслуговування, сприяння розповсюдженню знань, збагачення духовної культури користувачів, прищеплення ідей гуманізму, милосердя, поваги до історичного минулого свого народу, загальнолюдських цінностей забезпечення вільного доступу користувачів до інформаційних ресурсів мережі Інтернет.


Список бібліотечних установ Ратнівського району

Ратнівська центральна районна бібліотека
смт Ратне, вул. Центральна, 31а
директор - Сидорук Віра Григорівна

Районна бібліотека для дітей
смт Ратне, вул. Центральна 31а
завідувач - Панасюк Наталія Степанівна

Бібліотеки-філії ЦБС: всього - 30

Бібліотека-філія с. Броди
вул. Центральна, 42
бібліотекар - Сахарчук Ніна Іванівна

Бібліотека-філія с. Велимче
вул. Центральна, 89
бібліотекар - Буднік Надія Іванівна

Бібліотека-філія с. Видраниця
вул. Центральна, 24
бібліотекар – Полінчук Валентина Валеріївна

Бібліотека-філія с. Височне
вул. Центральна, 33
бібліотекар - Полівода Юлія Борисівна

Бібліотека-філія с. Гірники
вул. Перемоги, 16
бібліотекар - Глущук Руслана Леонідівна

Бібліотека-філія с. Гута
вул. Незалежності, 61
бібліотекар - Ляпчук Любов Василівна

Бібліотека-філія с. Датинь
вул.1- травня, 59
бібліотекар - Мельник Тетяна Антонівна

Бібліотека-філія с. Жиричі
вул. Центральна, 91
бібліотекар - Антонюк Катерина Іванівна

Бібліотека-філія для дорослих смт Заболоття
вул. Незалежності, 6
бібліотекар - Головій Надія Григорівна

Бібліотека-філія для дітей смт Заболоття
вул. Незалежності, 6
завідувач - Глущук Валентина Юхимівна

Бібліотека-філія с. Заброди
вул. Лесі Українки, 2
бібліотекар - Савчук Марія Іванівна

Бібліотека-філія с. Заліси
вул. Центральна, 20
бібліотекар - Шпак Лідія Кирилівна

Бібліотека-філія с. Залухів
вул. 8 березня, 20Б
бібліотекар - Кацевич Ганна Вікторівна

Бібліотека-філія с. Замшани
вул. Чапаєва, 22
бібліотекар - Касянчук Лариса Степанівна

Бібліотека-філія с. Здомишель
вул. Шевченка, 35
бібліотекар - Харківець Ніна Яківна

Бібліотека-філія с. Комарове
вул. Шкільна, 22
бібліотекар - Самарчук Галина Іванівна

Бібліотека-філія с. Кортеліси
пл. Пам’яті, 2
бібліотекар - Коханюк Ніна Іванівна

Бібліотека-філія с. Межисить
вул. Центральна, 13
бібліотекар - Приймачук Любов Созонівна

Бібліотека-філія с.М-Річицькі
вул. Шкільна, 1А
бібліотекар - Пікун Олена Миколаївна

Бібліотека-філія с. Млинове
вул. Брестська, 15
Літвін Тетяна Павлівна

Бібліотека-філія с. Підгір’я
вул. Центральна, 93
бібліотекар - Ковч Галина Григорівна

Бібліотека-філія с. Поступель
вул. Центральна, 2
бібліотекар - Гайбун Світлана Павлівна

Бібліотека-філія с. Прохід
вул. Шкільна, 8
бібліотекар - Пословська Валентина Степанівна

Бібліотека-філія с. Річиця
вул. Центральна, 16
бібліотекар - Штик Галина Іванівна

Бібліотека-філія с. Самари
вул. Радянська, 26
бібліотекар - Макарук Галина Андріївна

Бібліотека-філія с. Самари-Оріхові
вул. Центральна, 20
бібліотекар - Гайбун Оксана Віталіївна

Бібліотека-філія с. Сільце
вул. Центральна, 42
бібліотекар - Дейнека Леся Леонідівна

Бібліотека-філія с. Тур
вул. Лесі Українки, 58
бібліотекар - Ойович Ганна Миколаївна

Бібліотека-філія с. Щедрогір
вул. Центральна, 22
бібліотекар - Середюк Лідія Павлівна

Бібліотека-філія с. Язавні
вул. Центральна, 33
бібліотекар - Баранчук Юлія Сергіївна